পেট্ৰ’ল, ডিজেলৰ মূল্য পুনৰ বৃদ্ধি

শুক্ৰবাৰে পেট্ৰ’লৰ মূল্য প্ৰতি লিটাৰত ৩০ পইচা আৰু ডিজেলৰ মূল্য প্ৰতি লিটাৰত ৩৫ পইচা বৃদ্ধি কৰা হৈছিল কিয়নো ঘৰুৱা ইন্ধনৰ মূল্য সম্ভৱতঃ হাৰৰ সৰ্ববৃহৎ ৰেলী দেখা গৈছিল। ৰাজ্যিক মালিকানাধীন ইন্ধন খুচুৰা বিক্ৰেতাসকলৰ মূল্য অধিসূচনা অনুসৰি দিল্লীত পেট্ৰ’লৰ মূল্য প্ৰতি লিটাৰত সৰ্বাধিক ১০৩.৫৪ টকা আৰু মুম্বাইত প্ৰতি লিটাৰত ১০৯.৫৪ টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে। ডিজেলৰ হাৰও দিল্লীত ৯২.১২ টকাৰ অভিলেখ উচ্চতা স্পৰ্শ কৰে আৰু মুম্বাইত ১০০ টকা প্ৰতি লিটাৰৰ সীমাৰ ওচৰলৈ যায়। বৰ্তমান মুম্বাইত ইয়াৰ মূল্য ৯৯.৯২ টকা প্ৰতি লিটাৰ।

স্থানীয় কৰৰ ঘটনাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি মূল্যবোৰ ৰাজ্যভেদে পৃথক হয়। ইয়াৰ সামান্য মূল্য পৰিৱৰ্তন নীতি হ্ৰাস কৰি, ৰাজ্যিক মালিকানাধীন ইন্ধন ৰিটেইলাৰসকলে বুধবাৰৰ পৰা গ্ৰাহকসকলক ব্যয়ৰ বৃহত্তৰ ঘটনা প্ৰদান কৰা আৰম্ভ কৰিছে। একেৰাহে তিনিদিনধৰি পেট্ৰ’লৰ মূল্য প্ৰতি লিটাৰত 30 পইচা আৰু ডিজেলৰ মূল্য 35 পইচা বৃদ্ধি কৰা হৈছে – হাৰৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ৰেলী। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে অ’পেক+ ৰ দ্বাৰা প্ৰতিদিনে 0.4 নিযুত বেৰেলতকৈ অধিক উৎপাদন বৃদ্ধি নকৰাৰ সিদ্ধান্তৰ পিছত আন্তৰ্জাতিক মানদণ্ড ব্ৰেণ্ট ক্ৰুড প্ৰতি বেৰেলত 82 আমেৰিকান ডলাৰৰ অধিক বৃদ্ধি পাইছে, ইন্ধনৰ হাৰ এক বৃহৎ অনুপাতত বৃদ্ধি কৰা হৈছে।

এমাহ আগতে, ব্ৰেণ্ট প্ৰতি বেৰেলত প্ৰায় 72 আমেৰিকান ডলাৰ আছিল। তেলৰ নিট আমদানিকৰ্তা হোৱাৰ বাবে, ভাৰতে আন্তৰ্জাতিক মূল্যৰ সমান হাৰত পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেলৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰে। আন্তৰ্জাতিক তেলৰ মূল্যবৃদ্ধিয়ে পেট্ৰ’লৰ বাবে 28 ছেপ্টেম্বৰত আৰু ডিজেলৰ বাবে 24 ছেপ্টেম্বৰত হাৰত তিনি সপ্তাহৰ ব্যৱধান সমাপ্ত কৰে। তেতিয়াৰ পৰা, ডিজেলৰ হাৰ প্ৰতি লিটাৰত 3.5 পইচা বৃদ্ধি পাইছে আৰু পেট্ৰ’লৰ মূল্য 2.35 টকা বৃদ্ধি হৈছে। জুলাই/আগষ্টৰ মূল্য হ্ৰাসৰ আগতে, 4 মে’ৰ পৰা 17 জুলাইৰ ভিতৰত পেট্ৰ’লৰ মূল্য প্ৰতি লিটাৰত 11.44 টকা বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। এই সময়ছোৱাত ডিজেলৰ হাৰ ৯.১৪ টকা বৃদ্ধি পাইছিল।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *