Driving License: এতিয়া কেৱল RTOএ নহয়, NGOসহ এই কোম্পানীসমূহেও বনাব ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ ! জানক সবিশেষ…

এতিয়া গাড়ী কোম্পানী (Car Manufacturers), অটোমোবাইল এছ’চিয়েচন (Automobile Associations) আৰু বেচৰকাৰী সংগঠনসমূহকো(NGO) ড্ৰাইভিং প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ খোলাৰ অনুমতি দিয়া হ’ব। এই প্ৰতিষ্ঠানবোৰে তেওঁলোকৰ কেন্দ্ৰত প্ৰশিক্ষণ উত্তীৰ্ণ হোৱা লোকসকলক ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ জাৰী কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

 

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ (Driving license) সৃষ্টি কৰিবলৈ এটা ডাঙৰ ঘোষণা কৰিছে। এতিয়া গাড়ী কোম্পানী (Car Manufacturers), অটোমোবাইল এছ’চিয়েচন (Automobile Associations) আৰু বেচৰকাৰী সংগঠনসমূহকো(NGO) ড্ৰাইভিং প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ খোলাৰ অনুমতি দিয়া হ’ব। এই প্ৰতিষ্ঠানবোৰে তেওঁলোকৰ কেন্দ্ৰত প্ৰশিক্ষণ উত্তীৰ্ণ হোৱা লোকসকলক ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ জাৰী কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। আপুনি আৰু শিকাৰ অনুজ্ঞাপত্ৰৰ বাবে পৰিবহন বিভাগৰ কাৰ্যালয়লৈ যাব নালাগিব (Learning License)। অৱশ্যে, আপুনি এতিয়া গাড়ীৰ পঞ্জীয়নৰ(RC) বাবে আৰটিঅ’লৈ যাব লাগিব। কেন্দ্ৰীয় পথ পৰিবহণ আৰু ঘাইপথ মন্ত্ৰালয়ে এই সন্দৰ্ভত জাননী জাৰি কৰিছে। অৱশ্যে, আঞ্চলিক পৰিবহন কাৰ্যালয়ে (RTO) আগৰ দৰে ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ জাৰী কৰা অব্যাহত ৰাখিব।

 

DLৰ ওপৰত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ডাঙৰ ঘোষণা

পথ পৰিবহণ আৰু ঘাইপথ মন্ত্ৰালয়ৰ এক জাননী অনুসৰি, গাড়ী নিৰ্মাণ কোম্পানী, অটোমোবাইল সংস্থা আৰু বেচৰকাৰী সংগঠনসমূহকো এতিয়া ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ প্ৰশিক্ষণ বিদ্যালয় খোলাৰ অনুমতি দিয়া হ’ব। এই কোম্পানীবোৰে এতিয়া ড্ৰাইভিং পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱা লোকসকলক ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ জাৰী কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

 

এই সেৱাসমূহৰ বাবে সময়ে সময়ে নিৰ্দেশনা জাৰী কৰা হয়

উল্লেখ কৰক যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ আৰু বহুতো সম্পৰ্কিত সেৱা সম্পৰ্কে সময়ে সময়ে প্ৰয়োজনীয় নিৰ্দেশনা জাৰী কৰে। সাম্প্ৰতিক সময়ত, উত্তৰ প্ৰদেশ, বিহাৰ, মধ্য প্ৰদেশ, ৰাজস্থান, উত্তৰাখণ্ড, দিল্লী-এনচিআৰ আৰু ঝাৰখণ্ডৰ দৰে ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত শিক্ষণ অনুজ্ঞাপত্ৰ আৰু RCৰ বাবে নতুন নিয়ম প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছে। একে সময়তে, কিছুমান ৰাজ্যত, আৱেদনবোৰ এতিয়া কেৱল অনলাইনত গ্ৰহণ কৰা হৈছে।

 

আৰটিঅ’ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ক’ৰোনা সময়ত কেইবাটাও সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে

ক’ৰোনা কালৰ পৰা, দেশৰ প্ৰায় সকলো ৰাজ্যৰ পৰিবহন বিভাগে শিক্ষণ অনুজ্ঞাপত্ৰৰ বাবে মাচুল জমা কৰাৰ প্ৰণালী সলনি কৰিছে। এতিয়া নতুন প্ৰণালীৰ অধীনত, স্লটবুক কৰাৰ লগে লগে শিক্ষণ অনুজ্ঞাপত্ৰৰ বাবে ধন জমা কৰিব লাগিব। আপুনি টকা জমা কৰাৰ লগে লগে, আপোনাৰ সুবিধা অনুসৰি পৰীক্ষাৰ তাৰিখ উপলব্ধ হয়

 

অনুজ্ঞাপত্ৰ সম্পৰ্কীয় সেৱাসমূহে পৰিবহন বিভাগৰ ৱেবছাইট দৰ্শন কৰিব লাগিব আৰু ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ সেৱাত ক্লিক কৰিব লাগিব। প্ৰপত্ৰখন পূৰণ কৰোঁতে আপুনি আপোনাৰ ডিএল নম্বৰৰ সৈতে অধিক ব্যক্তিগত তথ্য প্ৰদান কৰিব লাগিব। ইয়াৰ ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চৰ সৈতে সম্পৰ্কিত অধিক প্ৰয়োজনীয় কাগজবোৰ ৱেবছাইটত আপলোড কৰিব লাগিব। আৰটিঅ’ কাৰ্যালয়ত বায়োমেট্ৰিক বিৱৰণ পৰীক্ষা কৰাৰ পিছত আপোনাৰ সকলো কাগজ পত্ৰ পৰীক্ষা কৰা হ’ব। তাৰ পিছত আপোনাৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ নৱীকৰণ কৰা হ’ব।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *